معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام

دسته بندی: دسته‌بندی نشده
383 views بازدید

معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام

معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام

معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام

صیغه از ماده «صوغ» و به معنای ساختن است و در اصطلاح به لفظی که از لفظ دیگر گرفته و درست می‏شود، صیغه مى‏گویند. در اصطلاح فقهی به آن لفظ‏هایی که در خواندن عقد قرارداد ـ چه در معاملات و چه در نکاح و طلاق ـ به کار می‏رود صیغه گفته می‏شود. و فعلاً در عرف به عقد ازدواج موقت، صیغه می‏گویند.

معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام

معنی صیغه در اسلام

معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام

معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام

نکاح موقّت از نیازهاى ضرورى جامعه اسلامى است ولى اگر این کار، بدون اتخاذ تدابیر و قانونمندى‏هاى لازم صورت پذیرد، بى شک عوارض نامطلوب بهداشتى و روحى براى جامعه در بر خواهد داشت. مسلماً ازدواج موقّت از نظر هزینه و نیازهاى دیگر، همانند ازدواج دائم نیست و طبیعتاً براى اکثر جوانان قابل دسترسى خواهد بود ولى متأسفانه در حال حاضر چنین زمینه‏هایى وجود ندارد. در چنین شرایطى، براى رهایى از دغدغه‏هاى فکرى و روحى، بهتر است با تصمیم جدى، براى ازدواج اقدام کنید.
اگر به غرایز طبیعى انسان، به صورت صحیحى پاسخ گفته نشود، براى اشباع آنها متوجه راه‏هاى انحرافى خواهد شد زیرا این حقیقت قابل انکار نیست که غرایز طبیعى را نمى‏توان از بین برد و فرضا هم بتوانیم از بین ببریم، چنین اقدامى عاقلانه نیست و به نوعى، مبارزه با قانون آفرینش است. بنابراین راه صحیح آن است که آنها را از طریق معقولى اشباع نموده و از آنها در مسیر سازندگى بهره‏بردارى کنیم.
اکنون این پرسش پیش مى‏آید که در بسیارى از شرایط و محیطها، افرادى قادر به ازدواج دائم نیستند، یا افراد متأهل در مسافرت‏هاى طولانى و یا مأموریت‏ها با مشکل عدم ارضاى غریزه جنسى روبه رو مى‏شوند. این موضوع به خصوص در عصر حاضر به شکل حادترى رخ نموده است چرا که سن ازدوج، بر اثر طولانى شدن دوره تحصیل و مسائل پیچیده اجتماعى، بالا رفته و کمتر جوانى مى‏تواند در سن پایین یعنى در داغ‏ترین دوران غریزه جنسى اقدام به ازدواج کند. با این وضع، چه باید کرد؟ آیا باید مردم را به سرکوب کردن این غریزه (همانند رهبان‏ها و راهبه‏ها) تشویق کرد؟ یا اینکه آنان را در برابر بى‏بند و بارى جنسى، آزاد گذاشت و شاهد صحنه‏هاى زننده بود؟ و یا آنکه راه سومى را در پیش بگیریم که نه مشکلات ازدواج دائم را به بار آورد و نه آن بى‏بند و بارى جنسى را؟
ازدواج دائم» نه در گذشته و نه در امروز، به تنهایى جواب‏گوى نیازمندى‏هاى جنسى همه طبقات مردم نبوده و نیست.. ما بر سر دو راهى قرار داریم: یا باید «فحشا» را مجاز بدانیم و یا طرح ازدواج موقت را بپذیریم. معلوم نیست آنها که هم با ازدواج موقت مخالفند و هم با فحشا، چه جوابى براى این سؤال دارند؟ طرح ازدواج
موقّت، نه شرایط سنگین ازدواج دائم را دارد که با عدم تمکن مالى یا اشتغالات تحصیلى و مانند آن نسازد و نه زیان‏هاى فجایع جنسى و فحشا را در بر دارد.البته یکى ار موانع جدى ازدواج موقّت سوء استفاده افراد عیاش است. ازدواج موقّت راهى اضطرارى و موقّت براى جلوگیرى از معضلات جنسى است نه راهى براى شهوت‏رانى تا ثبات خانواده‏ها را به مخاطره انداخته وجایگزین ازدواج دائم شود
تردیدى نداریم که همه این مشکلات فعلى که بیشتر ریشه در فرهنگ عمومى جامعه دارد غل و زنجیرهاى آهنینى را بر دست و پاى تمامى افراد جامعه به خصوص جوانان زده است و ارضاى طبیعى یکى از نیرومندترین غرایز را دشوار بلکه محال نموده است. باید با حرکتى عظیم و بنیادین در فرهنگ جامعه، ساختار فکرى مردم در این زمینه زیر و رو شود تا این قید و بندها از هم گسسته گردد.
براى رسیدن به این هدف، باید همه علت‏ها و محرک‏هاى مشکل یاد شده شناسایى (اعم از اقتصادى، سیاسى، اجتماعى و فرهنگى) و سپس با مشارکت دولت و مردم، ابتدا راه «ازدواج دائم» هموار گردد. آن گاه براى مشکلات باقى‏مانده، راه ازدواج موقّت در پیش گرفته و براى مقبولیّت همگانى آن، بیش از پیش تلاش شود.

بررسى و مطالعه اى دقیق در اطراف مسائل حقوقى اسلام، این حقیقت را روشن مى سازد، که قوانین اسلام بر پایه نیازمندیهاى انسان در تمام شوون مختلف زندگى، وضع شده است و تناسب مستقیم با احتیاجات بشر دارد. احکام درخشان اسلام در عین اصالت و درستى، جوابگوى خواسته هاى طبیعى و فطرى بشردر ادوار زندگى است. یکى از نیرومندترین غرایز در وجود انسان، غریزه جنسى است. این غریزه به منظور تولید مثل و تکثیر نسل افراد در انسان آفریده شده است. تشریح قانون ازدواج در اسلام به منظور هدایت این غریزه اصیل در مجراى صحیح وارضاى آن بطور شایسته است. اما چون ازدواج دائم در عین حال که در جلوگیرى ازآلودگیها و نگهدارى عفت انسان نقش مؤثرى به عهده دارد، در تمام شرایط نمى تواند پاسخگوى تمایلات جنسى انسان باشد. از این رو در اسلام قانون ازدواج موقت تشریع شده است تا با استفاده از آن به خواسته هاى جنسى در تمام شرایط پاسخ مثبت داده شود. چهره ازدواج موقت از دیدگاه قرآن و حدیث قرآن مجید در این زمینه مى فرماید:
فما استمتعتم به منهن فاتوهن اجورهن فریضه مهر تعیین شده زنانى را که به عنوان ازدواج موقت، عقد کردید، بپردازید».) ۱ (این آیه به اتفاق مفسران شیعه و به قول گروهى از مفسران اهل سنت درباره ازدواج موقت نازل شده است. درباره این قانون عالى نیز احادیثى از پیشوایان اسلام آمده است. براى نمونه پاره اى از آنها را یادآور مى شویم:
۱- عبداللّه بن مسعود مى گوید: در یکى از جنگها همراه پیغمبر (ص) بودیم و چون زنان همراه ما نبودند و از جهت غریزه جنسى در فشار بودیم از آن گرامى پرسیدیم آیا براى ما جایز است کارى کنیم که غریزه جنسى در وجود ما به کلى از بین برود؟ آن حضرت ما را از این کار بازداشت. و اجازه داد که ازدواج موقت کنیم و این آیه را خواند: یا ایها الذین آمنوا لا تحرموا طیبات ما احل اللّه لکم و لا تعتدواان اللّه لا یحب المعتدین) ۲ (اى گرویدگان به اسلام، کارهاى پاکیزه اى که خدا براى شما حلال کرده بر خودحرام نکنید و تجاوز ننمایید که خدا تجاوزکنندگان را دوست نمى دارد».
۲- على علیه السلام فرمود: اگر عمر، ازدواج موقت را نهى نکرده بود، جز انسان هاى بدبخت کسى به زنا دست نمى زد.( ۳ (
۳-امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس ازدواج موقت را حلال نشمرد از ما نیست. ۴
ازدواج موقت در حقوق اسلام ازدواج موقت و دائم در بیشتر احکام با هم یکسانند و در قسمتى اختلاف دارند. آنچه در مرحله اول، این دو را از یکدیگر ممتاز مى سازد یکى این است که درازدواج موقت زن و مرد تصمیم مى گیرند به طور موقت با هم ازدواج کنند و پس ازپایان مدت اگر مایل باشند با قرارداد ثانوى طبق شرایطى که در کتابهاى فقهى ذکرشده است پیمان ازدواج را تمدید مى کنند. دیگر آنکه ازدواج موقت از لحاظ شرایط، آزادى بیشترى دربردارد از جمله مخارج زن بر مرد در این ازدواج لازم نیست مگر در ضمن عقد با یکدیگر قرارداد کنند و نیززن و مرد بدون قرارداد در متن عقد، از یکدیگر ارث نمى برند و همچنین فرزندى که در این ازدواج بوجود مى آید با فرزند ازدواج دائمى یکسان است وهیچگونه تفاوتى با هم ندارند در سایر آثار حقوقى این دو نوع ازدواج نیز یکسان مى باشند مثلا در هر دو، مهر وجود دارد و نیز در هر دو ازدواج انسان نمى تواندبا مادر و دختر همسر خویش ازدواج کند و آنها با او محرمند و همانطور که درازدواج دائم زن باید پس از طلاق عده نگهدارد در این ازدواج نیز پس از پایان مدت باید عده نگهدارد با این تفاوت که عده زن دائم سه نوبت عادت ماهانه یا سه ماه (در پاره اى از موارد) مى باشد و عده زن غیر دائم دو نوبت یا چهل و پنج روزاست) ۵ (فلسفه ازدواج موقت در پیش نوشته شد که ازدواج دائم نمى تواند به تنهائى پاسخگوى تمایلات جنسى انسان باشد زیرا در زندگى ضرورتهایى براى بیشتر مردان پیش مى آید که معمولا براى مدتى امکان بهره بردارى جنسى از همسر خویش از آنان سلب مى گردد بدون تردید، در این مدت غریزه جنسى، آنان را در بحران شدیدى قرار مى دهد که اگر از راه مشروع به آن پاسخ مثبت ندهند ممکن است آلودگیهایى پیش آید. موضوع دیگرى که جدا باید مورد
مطالعه و بررسى قرار گیرد مساله جوانانى است که به سن بلوغ مى رسند. اینان با رسیدن به این سن، در آستانه بیدار شدن غریزه جنسى گام مى گذارند و معمولا هم نمى توانند به زودى ازدواج کنند. در این سالهاست که جوانان به راههاى حرام مى افتند. برتراند راسل مى نویسد در دنیاى امروز ضرورتها و مشکلات اجتماعى و اقتصادى بر خلاف تدبیر و میل ما ازدواج جوانان را به تأخیر افکنده است زیرا در صد یا دویست سال پیش مثلا یک دانشجو تحصیلات خود را هیجده و بیست سالگى خاتمه مى داد و در آغاز فشار غریزه یااوائل بلوغ براى ازدواج آماده بود و بسیار اندک بودند کسانیکه تا سى و یا چهل سالگى براى رشته هاى علمى و تخصصى، زحمت مى کشیدند. اما در عصر حاضر دانشجویان تازه بعد از بیست سالگى وارد رشته هاى تخصصى علمى و صنعتى مى شوند و پس از فراغت از تحصیل مدتى نیز در جستجوى وسیله تامین معاش برمى آیند معمولا پس از سى و پنج سالگى قادر به ازدواج و تاسیس خانواده خواهندبود. پس جوانان امروز مدتى طولانى را در فاصله میان بلوغ و ازدواج که بخشى بسیار حساس و دوران نمو جنسى و طغیان غریزه و صعوبت مقاومت در برابر هوى و هوس و ظواهر فریبنده زندگى است، مى گذارنند. ما نباید این بخش حساس را از حساب عمر و یا نظام اجتماع بشرى ساقط کنیم و اگرما بخواهیم حسابى براى این بخش طولانى و حساس عمر باز نکنیم و فکرى در این باره ننماییم نتیجه آن شیوع فساد و بى اعتنایى نسبت به بهداشت، نسل، اخلاق، درمیان مردان و زنان اجتماع خواهد بود. پس چه باید کرد؟
برتراند راسل دربرابر این سؤال مى گوید: راه صحیح براى حل این مشکل این است که قوانین مدنى براى این بخش حساس از عمر یکنوع ازدواج موقتى را براى دختران و پسران روا دارند که موجب تحمیل بار مشکلات زندگى عائلى و ازدواج دائم نباشد و در عین حال ایشان را از مفاسد مختلف و اعمال نامشروع و تحمل رنج روحى بار گناه و تخلف از اصول و قوانین و نیز از امراض گوناگون محفوظ دارد این نوع ازدواج در اصطلاح راسل ازدواج بدون فرزند نامیده مى شود آیا در این شرایط که استفاده از ازدواج دائم امکان پذیر نیست با طغیان غریزه جنسى چه باید کرد؟ آیا در این زمینه ها باید ریاضت کشید و رهبانیت اختیار کرد؟ و آیا همه جوانان حاضرند تحمل کنند و عفت و پاکى خویش را حفظ کنند؟ یا بایدفکر دیگرى کرد؟ در این جا دو راه بیش نیست یکى اینکه جوانان را بخود واگذاریم تا پسران ودختران با هم روابط نامشروع برقرار سازند و آن همه مفاسد و عواقب وخیم رانادیده بگیریم آیا این راه، راه صحیحى است؟ آیا این دختران و پسران پس از این همه روابط نامشروع در دوران ازدواج دائم خویش، دیگر مرد زندگى و زن خانواده خواهند بود؟ راه دیگر اینکه ازدواج موقت را براى آنان تجویز کنیم تا بدین وسیله به غریزه جنسى خود پاسخ مشروع بدهند و بتوانند خویش را حفظ کنند. بى شک راه صحیح همین راه دوم است چرا که در غیر این صورت جوانان راهى براى ارضاى شهوت خود ندارند ودست به هرگونه بى عفتى و گناه خواهند زد بهترین شاهد ما آمار فساد و بى عفتى است که در جرائد و مجلات به چشم مى خورد: یکى از مجله هاى آمریکا به نام ویسپرد مى نویسد: شماره اطفال غیر قانونى به ده میلیون مى رسد و در فرانسه از هر صد کودک هفت نفر آنها غیر مشروع مى باشد.) ۶ (بسیار تأسف انگیز است که عده اى در پندار خویش از همین راهها مشکلات جوانان رادر بحران هاى مذکور حل کرده و ارزشهاى اخلاقى آنان را به کلى از نظر دورمى دارند. اینان تجویز مى کنند که جوانان در گناه و بى عفتیها فرو روند اما اجازه نمى دهند که از قانون عالى ازدواج موقت استفاده کنند به یقین قضاوتهاى بیجاو ایرادهایى هم که کرده اند از آنجا سرچشمه مى گیرد که این مسأله مهم (ازدواج موقت) را از دیدگاه مذهب مطالعه ننموده و آن چنانکه باید و شاید از نظر حقوق واجتماعى آن را ارزیابى نکرده اند. مخالفان ازدواج موقت چه مى گویند؟ مخالفان قانون ازدواج موقت به گمان خود ایرادهایى کرده اند که ما براى روشن شدن مطلب، آنها را ذکر مى کنیم
و پاسخ هریک را یادآور مى شویم:
اشکال ۱:
پیمان زناشویى اگر موقت باشد زن و مرد نمى توانند پیوند مهر و دوستى را با یکدیگر محکم سازند.
پاسخ: این اشکال در اثر توجه نداشتن به حکمت تشریع این قانون پیدا مى شود زیراهمان طور که در پیش گفته شد ازدواج دائم براى جوابگویى به خواسته هاى جنسى کافى نیست و ازدواج موقت به منظور اشباع غریزه جنسى از راه صحیح و عاقلانه در شرایطمذکور تشریع شده است. اگر این ازدواج هم به منظور تشکیل خانواده و انس گرفتن دو همسر با یکدیگر تشریع شده بود این اشکال مورد داشت ولى با توجه به حکمت تشریع این قانون، دیگر موردى ندارد. بلکه مى توان گفت ازدواج موقت بهترین راه براى کسانى است که در آستانه ازدواج قرار گرفته و مى خواهند توافق اخلاقى بین خویش و همسرى را که ازدواج با اورا در نظر دارند به دست آورند زیرا در این صورت آنان مى توانند مدتى با هم ازطریق مشروع معاشرت کنند و از خصوصیات اخلاقى یکدیگر آگاه کردند تا پس از توافق اخلاقى، ازدواج موقت را تبدیل به دائم نمایند.
اشکال ۲:
ازدواج موقت در اجتماع شیعه از ناحیه زنان و دختران استقبال نشده است.
پاسخ: باید دید این نفرت نسبت به ازدواج موقت، از کجا پیدا شده است. بدون تردید این مطلب مولود تبلیغات مسموم و نیز سوء استفاده هایى است که مردان هوسران در این زمینه کرده اند. بدیهى است که این سوء استفاده ها را نباید به حساب اصل قانون گذارد. در پیش نوشته شد که ازدواج موقت مانند ازدواج دائم در نظام دیندارى، شرایط ومقرراتى دارد که باید زن و مرد تمام آنها را در نظر بگیرند و در چهار چوبه آنهااین ازدواج را واقع سازند. تردیدى نیست که اگر حدود و شرایط مذکور نادیده گرفته شود و فقط به خواندن یک صیغه قناعت شود این نوع ازدواج عامل نفرت وانزجار مى گردد و افکار عمومى را نسبت به این قانون مقدس و عالى بدبین مى کند.
اشکال ۳:
ازدواج موقت با اجاره و کرایه دادن فرقى ندارد و مایه سقوط شخصیت زن مى گردد.
پاسخ: این اشکال از اشکالات گذشته سست تر و بى پایه تر است زیرا اولا عقد ازدواج موقت ربطى به اجاره ندارد. گواه بر این مطلب اینکه طبق تصریح فقهاى ما اگر عقدازدواج موقت را به لفظ اجاره بخوانند یعنى زن بگوید آجرتک نفسى من خودم رابتو اجاره دادم صحیح نخواهد بود. ثانیا ازدواج موقت با دائم از این جهت تفاوتى ندارد همانگونه که بودن مهر درازدواج دائم منافاتى با شخصیت زن ندارد و باعث پایین آمدن حیثیت و شرافت انسانى او نمى شود در این مورد نیز چنین است زیرا عقد ازدواج دائم و موقت تنها تفاوتشان در ذکر مدت است. راستى شگفت انگیز است که زنى با اختیار خود با مردى حاضر به ازدواج موقت مى شودزن کرایه یى است و در منطق اینان شخصیت انسانى خویش را تنزل داده است ولى زنانیکه با کمال بى شرمى با آنهمه حرکات و اطوار زننده در فیلمها خود را به معرض نمایش مى گذارند و یا در مجالس شب نشینى و رقص در برابر چشمان حریص هزار مرد و براى ارضاى غرایز آنها حنجره خود را پاره مى کنند و یا هزار و یکنوع معلق مى زنند آنهازن کرایه اى نیستند؟ و همچنین زنانى که در یک آن داراى رفیقهاى متعددى هستند به نظر اینان شخصیت انسانى خویش را تنزل نداده اند اگر واقعا دلسوزند و مى خواهند شخصیت زن راحفظ کنند، فکرى براى زنان مراکز فحشا که معمولا در تمام اجتماعات ناسالم وجوددارد، بنمایند. آیا زنان آنجا از زندگى شرافتمندانه انسانى برخور دارند؟ وآیا آنان مى توانند براى خود شخصیتى احساس کنند؟ آیا وضع ناراحت کننده و زندگى فلاکت بار آن طردشدگان اجتماع، از زندانیان محروم و یا بردگانى که در دورانهاى گذشته تاریخ زندگى مى کردند، منفورتر نیست؟
اشکال ۴:
با فرزندانى که از راه ازدواج موقت به دنیا مى آیند چه باید کرد؟
پاسخ: در پیش خواندیم که فرزند ازدواج موقت با فرزند ازدواج دائم هیچ فرقى ندارد بنابراین، پدر وظیفه دارد فرزند خویش را مانند فرزندان ازدواج دائم نگهدارى کند و اگر فرضا در چنین موردى پدر از وظیفه خویش کوتاهى کند حاکم شرع باید دخالت نماید و او را به مراعات حقوق فرزند خویش ملزم سازد اگر برخى ازمردم نسبت به وظیفه خویش، کوتاهى مى کنند، ربطى به اصل
تشریع این ازدواج نداردچنانکه در ازدواج دائم نیز افرادى پیدا مى شوند که از وظایف خویش در مورد فرزندو همسر خویش سرباز مى زنند. بدیهى است که اگر ازدواج موقت مانند ازدواج دائم در دفاتر ثبت اسناد، ثبت گردد و به صورت قانونى درآید مشکلى به وجود نمى آورد و نیز جلوى غالب سوءاستفاده ها هم گرفته مى شود. بنابراین روشن شد که فرزند ازدواج موقت با فرزند ازدواج دائم در یک رتبه و مقام هستند و از نظر احکام اسلامى نیز با هم فرقى ندارند چنانکه در صدر اسلام برخى ازصحابه و بزرگان از همسران موقت به دنیا آمده بودند و در عین حال کسى نسبت به آنان به نظر تحقیر نمى نگریست و در احکام و شخصیت، همسطح با سایر مسلمانان بودند.
بیست پاسخ، هیئت تحریریه موسسه در راه حق ۱- سوره نساء آیه ۲۲۱- صحیح مسلم ج ۳ ص ۳۱۲۰- وسائل ج ۱۴ ص ۴۴۴۰- وسائل ج ۱۴ ص ۵۴۳۸- احکام عده به تفصیل در رساله توضیح المسائل مذکور است. ۶- حقوق زن در اسلام و جهان ص

 

صيغه موقت چيست؟ – بیتوته

www.beytoote.com/religious/sundries/married1-movaghat-yek.html
شرايط صحت‌ عقد ازدواج موقت در اسلام,عقدموقت,صيغه موقت چيست. … صيغه موقت به این معنی است که زن و مردي که با هم ازدواج موقت مي کنند، فقط تا زماني که مدت عقد تمام …

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت – بیتوته

www.beytoote.com/religious/din-ahkam/temporary-marriage-marriage2.html
شرايط صحت‌ عقد ازدواج موقت در اسلام,عقدموقت,صيغه موقت چيست.

ازدواج موقت – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/ازدواج_موقت
برخی در تعریف متعه را ازدواج نمی‌دانند و معتقدند در شریعت اسلام ازدواج دو نوع …. روسپی‌گری در ایران جُرم بوده و مجازات شلاق دارد اما خواندن یک متن صیغه از جانب عاقد، آن را … از جمله اینکه زن در ازدواج موقت زوجه نیست برای آنکه از شرایط زوجیت این است که …

متن کامل صیغه محرمیت عقد موقت به همراه ترجمه فارسی – سماتک

www.samatak.com/…/the-full-text-of-confidentiality-concubine-temporary-contract-w…
صیغه کردن زن و یا دختر برای ازدواج و عقد موقت لازم و ضروری است و هر پسر و دختر و یا زن و مردی که بخواهند با یکدیگر محرم شوند باید یا صیغه عقد و ن.
چرا اهل تشیع اعتقاد به جواز متعه (صیغه، ازدواج موقت) دارند، در حالی که پس از رحلت پیامبر (ص) حرام اعلام شده … بر فرض که استعمال لفظ “متعه” در معنی“نکاح موقت” ظاهرتر نباشد ، حداقل بر نکاح موقت دلالت دارد. ….. ازدواج موقت(متعه) و شرایط آن، سؤال ۶۲۷٫
خواندن صیغه عقد؛ بدین معنا که در عقد موقت تنها راضی بودن زن و مرد کافی نیست، بلکه … و لازم نیست که وکیل بگیرند، اما باید لفظی بگویند که معنای “زوّجت” و “قبلت” را بفهماند. ۳٫ … آیا در این زمینه بین دیدگاه اسلام و مسیحیت تفاوت هایی وجود دارد؟
۵ خرداد ۱۳۹۲ – و اسلام كه قوانینش مطابق مصالح و مفاسد حقیقی و متناسب با ذاتیات انسان … قراری که به تبع آن حق و حقوق طرفین در حالات و شرایط مختلف تعیین شده است. … و با فهمیدن این معیار می توان فرق صیغه با فاحشگی را دریافت که صیغه با …… مثل صیغه یا بهتر بگریم متعه که به معنی بهره بردن ،تمتع ولذت جویی است ،هر …
۵ خرداد ۱۳۹۲ – الف) از شرایط عقد ازدواج آنست كه به عربى صحیح خوانده شود. …. سوالم اینه با اینکه اسلام صیغه موقت رو تجویز میکنه چرا پس این آقایون میرن دنبال فاحشه ها و زنا می کنن چرا از … استرداد پول به معنای بخشش آ ن است وبرای مرد حلال است.
۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ – معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام. صیغه از ماده «صوغ» و به معنای ساختن است و در اصطلاح به لفظی که از لفظ دیگر گرفته و درست می شود، صیغه …

روش خواندن صیغه ی عقد موقت | هم اندیشی دینی

www.hamandishi-dini.ir/روش-خواندن-صیغه-ی-عقد-موقت/
مقدّمه ی۲: برای صحیح بودن عقد موقت، باید قبل از خواندن صیغه ی عقد، مدت محرمیت به صورت دقیق مشخص شود. در این میان … مقدّمه ی۳: یکی از شرایط اساسی برای ازدواج دختر باکره اذن پدر یا پدر بزرگ پدری است. برای آگاهی از نظر … معنی صیغه: موُکّل خودم …
مگر در جمهوری اسلامی ایران دفاتر رسمی ازدواج موقت یعنی صیغه وجود ندارد که از برکت …. دایم اگر مدت ذکر نشود به معنای دایم بودن آن است و در عقد مشکلی به وجود نمی آورد. … این ویژگی ها عمده ترین احکام و شرایط ازدواج موقت است و بـديـهـى اسـت كه وقتی از …
سؤال:این جانب جوانی هستم ۲۱ ساله که در حال حاضر با شرایطی که دارم نمتوانم ازدواج … توجه به مسائل اسلام این کار را انجام دهم وآیا خواندن صیغه عقد موقت به توسط خودم درست … پاسخ:عقد موقت برای شما اشکالی ندارد و می توانید صیغه را از روی رساله بخوانید …
(مسأله ۲۳۶۸) اگر صيغه عقد دائم را خود زن و مرد بخوانند و اوّل زن بگويد: «زوّجتُكَ …. را مرد و صيغه قبول را زن بخواند، در هر حال بايد صيغه اي كه مرد و زن مي خوانند، معناي …
۱۵ آبان ۱۳۹۰ – دو نفری که می خواهند خودشان صیغه را بخوانند، باید شرایط شرعی صیغه را … صيغه به زبان عربى واجب نيست، ولى بايد لفظى بگويند كه معنى همان صيغۀ عربى را بفهماند. … به همين جهت در منابع اسلامي آداب فراواني براي آن ذكر شده است.
عقد نکاح با صیغه ایجاب و قبول انجام می‌پذیرد [و به عبارتی دیگر رکن تحقق ازدواج … [اگر ولی زوجه دارای چند دختر است، الزامی است نام دختر ذکر شود] شریعت اسلام، …

نظر قرآن در باره ازدواج موقت چیست؟ | سایت پژوهه پژوهشکده …

pajoohe.ir/نظر-قرآن-در-باره-ازدواج-موقت-چیست؟__a-42747.aspx
۲۴ آبان ۱۳۹۳ – ب کاربرد واژه «متعه»: کاربرد این واژه در عرف مردم به معنای متداول «ازدواج …. شرایط و احکام ازدواج موقت اول: صیغه عقد ازدواج موقت (ایجاب و قبول) در …

متن کامل صیغه محرمیت +فارسی – پی سی پارسی

www.pcparsi.com/متن-کامل-صیغه-محرمیت-فارسی-۴۳۵۶٫html
سؤال: من با دختری که قصد ازدواج با او را دارم، صیغه محرمیت را به زبان فارسی بین خودمان خواندیم آیا عمل ما حکم زنا دارد یا نه؟ اگر می شود متن کامل صیغه محرمیت را برایم …

خواندن صیغه ازدواج موقت به زبان فارسی آیا کفایت می کند یا …

www.imam-khomeini.ir/…/خواندن_صیغه_ازدواج_موقت_به_زبان_فارسی_آیا_کفایت_…
۲۱ فروردین ۱۳۹۲ – پس هر کدام از ازدواج دائم و موقت محتاج عقدی است که باید دارای ایجاب و قبول لفظی و واجد شرایط مقرر در شرع بوده و بر انشای معنای مقصود و انشای …
نهاد ازدواج موقت از بدو تاسيس (صدر اسلام) تا کنون هميشه از مسائل شبهه برانگيز و مبهم بوده است. پس از انقلاب و به ويژه در دهه ی اخير٬ با توجه به ميزان بالاي جمعيت جوان …
تبصره: اگر خود مرد و زن نتوانند صيغه را به عربي صحيح بخوانند به هر لفظي كه صيغه را بخوانند صحيح است. اما بايد لفظي را بگويند كه معني «زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ» را …
۲۴ مهر ۱۳۸۹ – ازدواج موقت یا صیغه از نظر اهل سنت ( به نقل از سایت وحدت اسلامی):. ازدواج موقت از نظر اهل سنت. آری یا خیر؟! از قدیم الایام ازدواج موقت در میان ملل مختلف …

خواندن صیغه ازدواج به فارسی – هدانا

hadana.ir/خواندن-صیغه-ازدواج-به-فارسی/
آيا زن و مرد مى توانند خودشان صيغه ازدواج را به فارسى بخوانند، يا اينكه بايد وكيل بگيرند تا عربى خوانده شود؟ … جواب: هرگاه شرایط رعایت شود، اشکالى ندارد. … ولى اجماع علماى اسلام بر این است که در نکاح باید صیغه عقد خوانده شود و روایات نیز شاهد … کلمات و جملات به هر لفظ و زبانى که باشد، البتّه مقصود و مطلوب بالذّات، معانى و مفاهیم و …
دوست عزیز :از نظر اسلام زن و مرد دو موجودی هستند که مکمل یکدیگرند و خداوند مهربان آنها … که صیغه را به طور صحیح بخوانند (که همان معنای جمله عربی باشد)، صحیح است. … و از طرفی دستور شرع است که باید عقد ازدواج با تمامی قیود و شرایط به طور صحیح …

ازدواج موقت – ويکی شيعه

fa.wikishia.net/view/ازدواج_موقت
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ – ازدواج موقّت یا مُتعَه یا نکاح مُنْقَطِع که در ایران به نام صیغه معروف است نوعی ازدواج است که …. کلمه مُتعِه که «اسْتَمْتَعْتُم» از آن گرفته شده است در اسلام به معنی ازدواج موقت است، و …. شرایط صیغه عقد منقطع، همان شرایط صیغه عقد دائم است.

۳۲ مسئله فقهی کوتاه و خواندنی در مورد ازدواج موقت :: توضیح …

masael.blog.ir/post/32-مسیله-فقهی-کوتاه-و-خواندنی-در-مورد-ازدواج-موقت
۲۲ بهمن ۱۳۹۱ – ۷ـ با چه شرایطی می‌توان زن غیر مسلمان را صیغه کرد؟ …. اگر مقصود [از سؤال] معنای عدّه و متعه است، عدّه یعنی مدتی که زن پس از مفارقت شوهر یا …. بر طبق دین اسلام، ازدواج موقت با رعایت شرایط و احکام اون، اصلاً کار زشتی نیست بلکه …
پرسش : بین دختر و پسر به قصد ازدواج و با اطلاع خانواده صیغه محرمیت خوانده می …. هر زبانى جایز است ولى باید به آنها تفهیم گردد که عقد ازدواج در اسلام دو نوع است که …
احکام شرعی ازدواج موقت (صــیــغــه = مـُـتـعـه) در بـاب طـرح سئـوال ….. پاسخ: ۱ خواندن صیغه و لو به زبان غیر عربی بهر حال لازم است و به طرف مقابل باید معنای ازدواج موقت تفهیم …. اما اگر همین دختر باکره باشد باید با حفظ شرایطی اذن ولی را داشته باشد.
۲۰ آذر ۱۳۸۴ – در ازدواج موقت با زنان اهل کتاب حکم صيغه بايد خوانده شود چون آنها که اين حکم را نمی دانند ؟ … بهر حال لازم است و به طرف مقابل بايد معنای ازدواج موقت تفهيم بشود . …. نکرده و در جایی ثبت نشده و اینکه آن دختر باکره نباشد ازدواج موقت کرد …
۷ مرداد ۱۳۸۹ – جواب: اگر صیغه عقد موقت با شرایط صحت آن خوانده شود اشكال ندارد بعضی از ….. عربی بهر حال لازم است و به طرف مقابل باید معنای ازدواج موقت تفهیم بشود . …. فقهاى اسلام طبق مدارك اسلامى تصریح كرده اند كه این دو نوع ازدواج از نظر احكام …
مگر این که کسی سؤال کند: آیا ازدواج موقت (نکاح متعه) در اسلام جایز است یا جایز نیست و یا … شرایط اعراب ۱۴۰۰ سال پیش رو با امروز ما مقایسه نکنید. … که شیعه و سنی هر دو تفسیر آن را «ازدواج متعه» قید کرده‌اند، اما استخراج احکام از قرآن، سنت و . … اگر مرد همسر دار بخاطر شهوت زیادش مجوز داره صیغه های متعدد داشته باشه یک خانم که شهوت …
پرسش و پاسخ ، صيغه در تشيع حلال و در اهل تسنن حرام است، به نظر شما اين تفاوت از چه ناشي مي شود و آيا در قرآن اشاره اي به صيغه شده يا خير؟ … ازدواج موقت از نظر فقه شيعه داراي ضوابط و شرايطي است. … ثانياً: لفظ «اُجُورَهُنَّ» به معناي «مزد آنان» بكار برده شده است كه گواه روشني برمتعه است; زيرا در مورد نكاح دائم كلماتي از قبيل «مهريه» و …
۱۲ شهریور ۱۳۸۹ – سلام من میخواستم بدونم یه دختر و پسر می تونن خودشون صیغه ی محرمیت و بخونن و … ثانیا عقد به معنای گره زدن و بستن چیزی است به چیز دیگر، قرآن کریم …. اگر خواندن صيغه عقد را مي دانند و شرايط آن را رعايت مي کنند خودشان نيز مي …

حکم ظهار – ویکی فقه

www.wikifeqh.ir/حکم_ظهار
۱ – معنای ظهار ۲ – وجه تشبیه ۳ – ظهار در جاهلیت ۴ – ظهار در قرآن ۵ – حکم ظهار ۶ – ارکان ظهار ۷ – صیغه ظهار ۷.۱ – یک مسئله اختلافی ۷.۲ – شرایط صیغه ۸ – ظهار کننده (مُظاهِر)
۳۰ خرداد ۱۳۸۶ – تدریس علوم قرآن و تفسیر، مبانی مدیریت اسلامی در دانشگاه های مختلف …. ۴- من نمی گویم صیغه حرام است چون حتما شرایطی هم هست که صیغه راه حل …

مروری بر احکام ازدواج موقت – مهرخانه

mehrkhane.com › صفحه نخست › اجتماعی
۱ اسفند ۱۳۹۵ – کلمه مُتعِه که «اسْتَمْتَعْتُم» از آن گرفته شده، در اسلام به معنی ازدواج موقت است. … مسلماً مهم‌ترین رکن نکاح، خواندن صیغه عقد است که با همان شرایط صیغه …

دایره المعارف اسلام پدیا » شرایط ازدواج موقت

islampedia.ir/fa/1390/02/شرایط-ازدواج-موقت/
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ – ۱٫ خواندن صیغه عقد؛ پس تنها راضی بودن زن و مرد کافی نیست، بلکه باید به … بگیرند، اما باید لفظی بگویند که معنای “زوّجت” و “قبلت” را بفهماند.

ازدواج موقت از نظر قرآن | موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل …

ahlolbait.com/article/1454/ازدواج-موقت-از-نظر-قرآن
“مُتعه” در لغت به معنای آن چیزی است که از آن بهره برداری ‌شده[۱] و بهره کم و موقت برده … در عقد “موقت” مثل عقد دائم، خواندن صیغه عقد، و ایجاب و قبول از طرفین ازدواج، شرط … به عبارتی ازدواج موقت در اسلام، بسترساز شرایط و زمان مناسب برای ازدواج دائم است …

صیغه عقد اخوت در روز غدیر – متن و ترجمه استاد انصاریان

www.erfan.ir/…/کلیات%۲۰مفاتیح%۲۰الجنان%۲۰با%۲۰ترجمه%۲۰استاد%۲۰حسین%…
صیغه عقد اخوت در روز غدیر – کلیات مفاتیح الجنان با ترجمه استاد حسین انصاریان – متن و ترجمه – عقد اخوت – صیغه اخوت – صیغه عقد اخوت – متن صیغه برادری – متن عقد …
پس اینکه گفته شده صیغه به معنای ازدواج موقت است غلط است بلکه به الفاظی که در … در قرآن کریم واحادیث نیز به مشروعیت آن در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم …
۲۷ دی ۱۳۹۳ – برای درک معنای صحیح نکاح٬ سراغ کتاب تحقیقی و معتبر «قاموس قرآن» … این عقد (قرارداد) مانند هر عقد و قرارد دیگری، خطبه، صیغه یا بیانی دارد که …
اگر به زبان عربی آشنا نیستند، میتوانند به زبان فارسی یا ترکی و یا هر زبانی صیغه عقد را بخوانند، ولی باید الفاظی را بگویند که معنای همان صیغه عربی را …

علل وجوب صیغه عقد در ازدواج – ویکی‌پرسش

www.wikiporsesh.ir/علل_وجوب_صیغه_عقد_در_ازدواج
ازدواج به معنای رضایت دو طرف و یا اعلام همگانی آن نیست بلکه رضایت طرفین … از نظر اسلام ، ازدواج یک پیمان مقدس برای تشکیل‌ خانواده و بالطبع، اجتماع است و … از جمله این شرایط، انشاء صیغه عقد با الفاظ خاص است ( که در رساله‌های عملیه ذکر شده است).
اگرچه آثار و شرايطي كه بر هر يك از ازدواج‌هاي موقت و دائم مترتب است، طبق نظر فقهاي اماميه و حقوق مدني با هم متفاوت است، ولي اجراي صيغه ازدواج (دائم و موقت) يكسان مي …
مسأله ۲۳۸۳ وکیل لازم نیست مرد باشد، زن هم می‌تواند برای خواندن صیغه عقد از طرف … نیست وکیل بگیرند، اما باید لفظی بگویند که معنی «زَوَّجْتُ» و «قَبِلْتُ» را بفهماند. … مسأله ۲۳۹۶ اگر دختر باکره نباشد، یا اینکه باکره باشد ولی پدر یا جدّ پدری از …

احکام ازدواج موقت از نگاه آیت الله سیستانی – شیعه نیوز

www.shia-news.com/fa/news/10040/احکام-ازدواج-موقت-از-نگاه-آیت-الله-سیستانی
۲۲ مهر ۱۳۸۷ – با چه شرایطی میتوان زن غیر مسلمان را صیغه کرد ؟ … به طور رسمی ازدواج نکرده و در جایی ثبت نشده و اینکه آن دختر باکره نباشد ازدواج موقت کرد ؟ … عده متعه بنابر احتیاط واجب دو حیض کامل است و اگر مقصود معنای عدّه و متعه است ، عده …

كتابخانه معارف اسلامی – احكام خانواده در پرتو فقه اسلامى – ۵ –

radio.irib.ir/maaref/library/part1/…/ahkaam_khaanevaadeh_makaarem-shiraazi_05.ht…
جواب: وكالت مرد از طرف زن، يا زن از طرف مرد، براى خواندن صيغه مانعى ندارد. …. و) صيغه عقد بايد صحيح خوانده شود و اگر طورى غلط بخوانند كه معنى آن را عوض كند عقد باطل …
۲۴ آذر ۱۳۹۳ – صیغه یا عقد موقت هم در شرع و عرف و قانون تعریف شده و قوانین خودش را ….. صیغه از نظر اسلام هم هیچ مشکلی نداره و حق شرعی و قانونی ما مردهاست. …. آخه شما كه اسلام رو اصلا نميدوني چرا ميگي اسلام اين رو ميگه ، صيغه براي يه شرايط خاصه.

صیغه ی عقد دائم – کشکول معنوی

dastan313.vcp.ir/518022-روش-اجرای-صیغه-عقد…/۱۴۲۴۷۹۲-صیغه-ی-عقد-دائم.html
۱۸ مرداد ۱۳۹۴ – شرایط صحت نکاح:۱- رضایت و حضور ولی زن در نکاح ۲- رضایت دختری که نکاح می‌شود. … سکهٔ طلای تمام بهار آزادی رایج در جمهوری اسلامی ایرانکه تماماً به ذِمهٔ زوج مُکَرّم دِین … صیغه عقد به فارسی و عربی (باید به قصد انشاء زوجیت خوانده شود.) …. آن را نیز این گونه تعریف کرده اند که: «مالی است که مرد در عقد ازدواج به زن می دهد .
اخبار و اطلاعات ازدواج موقت به همراه بررسی آیات و روایات و نظرات علما و مراجع پیرامون متعه نکاتی در خصوص خواندن صیغه عقد موقت.

صیغه ۹۹ ساله – گروه وکلای یاسا

https://www.yasa.co/مطالب-حقوقی/نکاح-منقطعازدواج-موقت/صیغه-۹۹-ساله
۶ بهمن ۱۳۹۴ – صيغه موقت به این معنی است که زن و مردي که با هم ازدواج موقت مي کنند، … اگر دختر باکره باشد، به نظر بيش تر مراجع معظم تقليد بايد از پدرش رضايت بگيرد. … بر شرايط عمومي‌ براي‌ صحت‌ عقد، داراي‌ شرايط مخصوص‌ به‌ خود نيز باشد.

شرایط ازدواج موقت – تبیان

article.tebyan.net/276533/شرایط-ازدواج-موقت
۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ – از نظر اسلام ازدواج چه دائم و چه موقت امری اختیاری بوده و حتماً باید با … خواندن صیغه عقد (تنها راضی بودن زن و مرد کافی نیست بلکه به همراه انشاء الفاظ خاص باشد). ۲٫ … بگیرند اما باید لفظی بگویند که معنای “زوّجت” و “قبلت” را بفهماند.

صیغه – سالن عقد خاطره

www.salonaghd.ir/tag/صیغه
مراحل ثبت ازدواج فرق مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه شرایط ضمن عقد یا عقد خارج لازم …. صیغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج موقت می کنند، فقط تا زمانی … م» نکاح دختر باکره اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازۀ پدر یا جد …

شرایط ازدواج موقت – ResultFa

resultfa.ir/key/شرایط-ازدواج-موقت/

احکام ازدواج موقت شرایط ازدواج موقت شرایط ازدواج موقت ازدواج موقت صیغه ازدواج موقت . معنی صیغهشرایط صیغه در اسلام سایت تفریحی خبری خرگوش برچسب ها ازدواج …

در شرایط ناسازگاری زن و شوهر، قرآن پیشنهاد کرده‌است که داوری از خانواده شوهر و داوری از خانواده …. كه گفته شود نكح فلان فلانة به معنى عقد بستن است، و اما هر گاه گفته شود نكح زوجته به معنى …. متن الفاظ صیغه ازدواج دائم و موقت در رساله های عملیه آمده است.

صیغه چه صیغه ای است؟ – اسلام تکس

islamtxt.net/صیغه-چه-صیغه-ای-است؟/
گاهی می گویند، ممکن است در شرایطی خاص نظیر خارج از وطن بودن و یا دوران تحصیلات و … اینها آیات قرآن است در کجای این آیات معنای صیغه و متعه و ازدواج موقت آمده ؟

صیغه موقت یا عقد موقت چیست ؟ – متفرقه – انجمن اندیشه مطهر …

www.andishemotahar.ir › انجمن اندیشه مطهر شیراز › بخش سئوالات و شبهات › متفرقه
۲۰ دی ۱۳۹۴ – صيغه موقت به این معنی است که زن و مردي که با هم ازدواج موقت مي کنند، فقط تا زماني … اگر دختر باکره باشد، به نظر بيش تر مراجع معظم تقليد بايد از پدرش رضايت بگيرد. … قصد و رضاي‌ زوجين‌ در صيغه موقت از شرايط صحت‌ عقد است‌.
استدلال به قرآن براي مشروعيت ازدواج موقت جائز نيست زيرا تنها جايي از قران که در … اما فرموده‌ي پروردگارتان « فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ» به معناي مهريه‌ي آنان است، چنانچه خداوند …. از آيه ۲۴ سوره نساء براي اثبات مشروعيت ازدواج موقت يا صيغه ” از سايت نوار اسلام …
۵ اسفند ۱۳۹۵ – بدون خواندن صیغه محرمیت برای ازدواج موقت یا نکاح دائم از نظر اسلام زوجین محرم همدیگر نیستند و هر گونه رابطه بین آنها حرام میباشد . در ازدواج های موقت …

[PDF]ازدواج ﻣﻮﻗﺖ در ﻗﺮآن

www.miu.ac.ir/uploads/3_6770.pdf
ﺗﻌﺮﯾﻒ ﻣﺴﺄﻟﻪ. : ازدواج ﻣﻮﻗﺖ در ﻗﺮآن . :ب. ﺳﻮال اﺻﻠﯽ ﺗﺤﻘﯿﻖ. : آﯾﺎ از دﯾﺪﮔﺎه ﻗﺮآن ، ﻣﺘﻌﻪ. (. ازدواج ﻣﻮﻗﺖ. ) ﻣﺸﺮوﻋﯿﺖ دارد …. در ﭼﻨﯿﻦ ﺷﺮاﯾﻄﯽ ﻣﻊ اﻷﺳﻒ ﺑﺎﯾﺪ ﮔﻔﺖ. : اﻣﺮوزه ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ در راه ﺗﺤﻘﻖ اﯾﻦ ….. در ﻣﻮرد ﺻﯿﻐﻪ ﻋﻘﺪ ازدواج ﻣﻮﻗﺖ ، ﺑﯿﻦ ﻓﻘﻬﺎ اﯾﻦ ﺑﺤﺚ وﺟـﻮد دارد ﮐـﻪ در اﯾـﻦ ازدواج ، اﺻـﻮﻻً. ﻧﯿﺎزي ﺑﻪ ﺧﻮاﻧﺪن اﻟﻔﺎظ ﻣﺨﺼﻮص …
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ – در عقد زناشویی طبق احکام اسلام نیز تأکید شده که حتماً باید کلمات … این عقد (قرارداد) مانند هر عقد و قرارد دیگری، خطبه، صیغه یا بیانی دارد که وقوع …

اجازه پدر در ازدواج موقت با دختر باکره لازم است؟ – نمناک

namnak.com/حکم-ازدواج-موقت-با-دختر-باکره-.p37061
ازدواج موقت و ازدواج موقت چه شرایطی دارد و ازدواج موقت با دختر باکره و ازدواج موقت با … صیغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج موقت می کنند، فقط تا …

همه چیز درباره صیغه و ازدواج موقت – وبسوار

websavar.ir/fa/news/3644/همه-چیز-درباره-صیغه-و-ازدواج-موقت
۲۲ تیر ۱۳۹۳ – سؤالات بسیار و متفرقه‌ای درباره‌ی احکام ازدواج موقت (صیغه موقت) (متعه) مطرح می‌گردد. … تبصره: برخی از فقها «اذن پدر برای دختر باکره» را «احتیاط واجب» … با یکدیگر ازدواج دائم نمایند، بلکه اگر چنین شرایطی حاصل شد، مرد باید با …

مروری بر احکام ازدواج موقت – آرمان زنان

armanezanan.ir/39435/مروری-بر-احکام-ازدواج-موقت
۲۳ فروردین ۱۳۹۶ – کلمه مُتعِه که «اسْتَمْتَعْتُم» از آن گرفته شده، در اسلام به معنی ازدواج موقت است. … مسلماً مهم‌ترین رکن نکاح، خواندن صیغه عقد است که با همان شرایط صیغه …

آیا آیه ای در قرآن دلالت بر حلیت ازدواج موقت دارد؟

www.hawzah.net/fa/Question/…/آیا-آیه-ای-در-قرآن-دلالت-بر-حلیت-ازدواج-موقت-دارد
به تفسیر المیزان علامه طباطبایی و تفسیر نمونه و مجمع البیان از شیعه و تفسیر کبیر فخر رازی ذیل آیه مربوط مراجعه فرمایید. ۳٫ روایات شیعه و اهل سنت می گویند که …

شرایط متعه چیست!؟ – کلوب

www.cloob.com/timeline/answer_51529_945083
۷ دی ۱۳۸۷ – اطلاعات بیشتر : شرایط و محدویت های فعلی متعه یا همان صیغه چه برای دختر چه پسر … از ایـن رو در اسلام قانون ازدواج موقت تشریع شده است تا با استفاده از آن به …. ۱- تفسیر برهان / سید هاشم بحرانی – ذیل تفسیر آیه ۲۴ سوره نساء ۲- …
تعریف ازدواج موقت … متعه در لغت از ماده ی تمتع به معنای لذت و نفع بردن است. …. شده و تکرار آن بدون وجه است؛ ثانیاً: در ازدواج دائم به مجرد اجرای صیغه ی عقد ازدواج، مهر …
روایات فراوانى از اهل بیت علیه السلام در ذیل آیه وارد شده که آن را به متعه تفسیر و … اما زنا بدون توجه به این شرایط (مثل نخواندن صیغه عقد) کارى صورت مى گیرد. ۲٫

احکام – احکام ازدواج موقت

www.ahkaam.blogfa.com/post-20.aspx
سؤال: خواندن صيغه عقد در ازدواج موقت با زنان يهود و يا مسيحى در صورتى كه … همسر دائمى جايز دانسته ايد آيا در شرايط اضطرار صيغه زن كافر بدون رضايت همسر …. ازدواج نکرده و در جایی ثبت نشده و اینکه آن دختر باکره نباشد ازدواج موقت کرد ؟ …. پاسخ: ۱ خواندن صيغه و لو به زبان غير عربی بهر حال لازم است و به طرف مقابل بايد معنای ازدواج …

احکام ازدواج موقت – ایت الله مکارم شیرازی – احکام

ahkamshia.parsiblog.com/Posts/7/احكام+ازدواج+موقت+-+ايت+الله+مكارم+شيرازي/
۲۷ اسفند ۱۳۸۸ – حکم شراب، پیش از دین اسلام … مساله ۲۰۲۵–در عقد ازدواج خواه دائم باشد یا موقت، خواندن صیغه لازم است و رضایت طرفین به تنهایی کافی نیست و صیغه عقد را طرفین یا … ولی باید لفظی بگویند که معنی همان صیغه عربی را بهفماند. ۲٫

بررسی ازدواج موقت در دایره المعارف لیدن

www.maarefquran.org › صفحه اصلی موضوعات (۱۲۱۲۷) › معارف قرآن
چرا که لفظ منع می تواند ناظر به شرايط خاص آن زمان و براي مدت محدودي باشد. … [۱] اگر چه اصطلاح عربی به این مفهوم (متعه) در قرآن نیامده، امّا صیغه دهم از ریشه … ك: احادیث موجود در تفسیر طبری که در آن استمتاع با «نکاح» یا «تزویج» یکی پنداشته می شود.

احکام صیغه موقت – تنظیم خانواده

www.tanzimekhanevadeh.com/legal-questions/1753-احکام-صیغه-موقت
صیغه موقت. ازدواج در اسلام دو نوع می باشد.۱- ازدواج دائم ۲- ازدواج موقت(متعه). ازدواج موقت در اسلام یک ازدواج شرعی است و مثل ازدواج دائم، دارای خطبه عقد، مهریه و عده طلاق …
شرایط عقد موقت یا صیغه نویسنده: عمار – ۱۳٩۱/۱۱/٢ … اگر دختر باکره بخواهد صیغه شود، باید با اذن پدر یا جد پدری باشد؛ همان گونه که در ازدواج دائم نیز این طور است. ۵٫ … ناصر مکارم شیرازی، تفسیر نمونه (تهران، دار الکتب الاسلامیه، ۱۳۷۴، ج ۳، ص ۳۴۱) …

اسلام و مسلمان – ازدواج موقت در اسلام

eslamomosalman.blogfa.com/tag/ازدواج-موقت-در-اسلام
معنای آیه: پرودرگارا، فرزندان پاکیزه به من عطا فرما، که تو اجابت کننده ی دعایی … ازدواج موقت دارای شرایط و حقوق یکسانی با ازدواج دائم است و تفاوت ان با ازدواج دائم در مدت …. در ازدواج موقت ، زن اجازه دارد مدتی را برای ازدواج تعیین کند اما بعد از صیغه نمی …

فتوای فقها در مورد اجازه پدر دختر برای ازدواج موقت – فرارو

fararu.com/fa/news/130272/فتوای-فقها-در-مورد-اجازه-پدر-دختر-برای-ازدواج-موقت
۲ آبان ۱۳۹۱ – عده ای از آنها معتقدند در ازدواج موقت دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و … ایشان در پاسخ به استفتای دیگری در رابطه با شرایط ازدواج موقت …. مجاز بودن ازدواج موقت به این معنی نیست که هر دختر و پسری حتما باید صیغه هم بشوند!
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ – ۴پست – ‏۲ نویسنده

مقدّمه ی۳: یکی از شرایط اساسی برای ازدواج دختر باکره اذن پدر یا پدر بزرگ پدری است. اما روش ها مختلف برای خواندن صیغه ی عقد موقت: روش اوّل: عاقد، …

چنانچه صیغه محرمیت (عقد موقت) جاری گردد در صورتی که قبل از اتمام مدت صیغه محرمیت ….. از نظر اسلام صحت ازدواج دایم و موقت دارای شرایطی است، یکی از شرایط آن است که زن هنگامی … عده در ازدواج موقت چگونه است و معنای دو حیض کامل در این عده چیست؟
۱۶ مهر ۱۳۹۱ – همه ما تا حالا خوندن خطبه عقد اسلامی رو دیدیم و خیلی از افراد هم موقع ازدواجشون این خطبه خوانده شده.اما فکر میکنید چند درصد معنی این خطبه رو میدونن؟
شرایط صحیح‌بودنِ صیغه عقد، در ازدواج دائم و موقت به‌احتیاط واجب، به عربی … خوانده شود که همان معنای صیغه عربی را برساند؛ به‌احتیاط مستحب به عربی بخوانند. … سؤال: با وجود ازدواج دائم، چه لزومی بوده که اسلام ازدواج موقت (صیغه) رو هم مشروع بدونه؟
جواب : صیغه همانگونه که گفتم هیچ اشکالی از نظر نص صریح قران ندارد ؛ اما :فرض … ۱ خواندن صیغه و لو به زبان غیر عربی بهر حال لازم است و به طرف مقابل باید معنای ازدواج … در صورتی که مرد زن مسلمان نداشته باشد و بقیه شرایط که در عقد موقت با زن …

صیغه،عقد موقت در اسلام – YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=fGhAVlqOgIM
۲۷ اسفند ۱۳۹۲ – بارگذاری توسطAmin Ramin Rad

ثبت ازدواج موقت در دفتر رسمی نکته جالب توجه این هست که شخصی که به عنوان عاقد وظیفه جاری شدن صیغه عقد را بر عهده دارد،به فردی که داماد خوانده …

 
۴ مرداد ۱۳۹۴ – همچنین این جریان معاند در ادامه، ناجوانمردانه به اسلام تاخته و عنوان کرد که عقد ازدواج اسلامی، به … از ریشۀ صدق، به معنی راستی و درستی. … حق دارد برای قبول ازدواج، شرط و شروطی بگذارد که از آن به «شرایط ضمن عقد» گفته می‌شود و دایره آن …

بررسی ازدواج موقت در دایرة‌المعارف لیدن – Select journal

quran-journal.com/orientalist/index.php?option=com_content&view…id…
چرا که لفظ منع می‌تواند ناظر به شرايط خاص آن زمان و براي مدت محدودي باشد. … اگر چه اصطلاح عربی به این مفهوم (متعه) در قرآن نیامده، امّا صیغة دهم از ریشة فعل (م ت ع) در آیة … ك: احادیث موجود در تفسیر طبری که در آن استمتاع با «نکاح» یا «تزویج» یکی …

چگونه «عقد اخوت» بخوانیم؟ – YJC

www.yjc.ir › اجتماعی › باشگاه شبانه
۱ آبان ۱۳۹۲ – ج: لازم نیست صیغه عقد اخوت حتماً به عربی خوانده شود، بلکه اگر آن را به … متن عربی عقد: ابتدا یکی از آنها این متن را با توجه به معنای آن می‌خواند: …

احكام نكاح

www.gerami.org/istifta/09.html
سؤال : ۴ اگر زن بدون عذر شرعى از مرد تمكين نكند حكم اسلام در اين باره چيست ؟ (با توجه به …. جواب : به اين معنى كه زن وكيل در اجراء صيغه طلاق از طرف مرد باشد .و اما حق …
ميتواند صيغه عقدرا بخواندخود اين قيدشخص وكس درمطالب داراي معاني است… بله اگر انسان در شرايط اضطرار باشد مي تواندصيغه عقد موقت را بخواند تا به …. قبل از هرچیز باید گفت که از نظر شرع مقدس اسلام وقتی صیغه عقد دائم بین پسر و دختر جاری شده …
۲ آذر ۱۳۹۳ – ولی طلاق در ازدواج موقت به تمام شدن زمان عقد و یا بخشیدن زمان باقی مانده توسط شوهر، می باشد و طلاق، در عقد دائم به اجرای صیغه طلاق و حضور دو شاهد عادل …
۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ – ازدواج مشروع و معتبر از دیدگاه مکتب اسلام، دو قسم است: … عقد: ازدواج چه دائم و چه غیر دائم نیاز به صیغه عقد دارد. … ج) مهر: یکی از ارکان و شرایط صحیح بودن ازدواج موقت وجود و تعیین مهریه است که اگر چنانچه وجود نداشته باشد یا تعیین …

بررسی ازدواج موقت در دایرة‌المعارف لیدن

www.quranstudies.ir/content/بررسی-ازدواج-موقت-در-دایرة‌المعارف-لیدن
چرا که لفظ منع می‌تواند ناظر به شرايط خاص آن زمان و براي مدت محدودي باشد. … [۱] اگر چه اصطلاح عربی به این مفهوم (متعه) در قرآن نیامده، امّا صیغة دهم از ریشة … ك: احادیث موجود در تفسیر طبری که در آن استمتاع با «نکاح» یا «تزویج» یکی پنداشته می‌شود.

پاسخ هفت تن ازمراجع عظام تقلید به پرسش های شفقنا درباره …

shafaqna.com/…/103709-پاسخ-هفت-ازمراجع-عظام-تقلید-شیعه-به-پرسش-هایی-تحت-…
۳ بهمن ۱۳۹۳ – پاسخ الف و ب: فارغ از سایر شرایط، در ازدواج دائم و موقت، خواندن صیغه لازم است. … پاسخ د، و، ه: به هر زبانی که بخوانند و معنای «زوجتک» و «قبلت» را برساند … با تحقق بقیه شرط نفوذ عقد من جمله رضایت پدر دختر باکره نافذ می شود.
‘•عشق آسمان تو را به خاک میکشد•’´) – ازدواج موقت با دختران باکره در قرآن – چیزی که به ما نسبت داده میشود را قبول نکنید مگر این که موافق قرآنشرایط ازدواج موقت و نحوه خواندن عقد در همین وبلاگ به نمایش در آمده است … شیوه خواندن صیغه قرار داد عقد موقت.

وکیل یاب,معرفی وکلا, حقوق امروز حکم صیغه موقت دختر …

lawtoday.ir/posts/1149/حکم-صیغه-موقت-دختر-باکره-بدون-اذن-ولی-چ
(۵)اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد موقت را بخوانند، بعد از آن که مدت و مقدار مهر را … و یا هر زبانی صیغه عقد را بخوانند، ولی باید الفاظی را بگویند که معنای همان صیغه …

ازدواج در اسلام

tehranefaf.blogfa.com/
ازدواج در اسلام – همه چیز درباره ازدواج در دین مبین اسلام. … سلام دوستان و همراهان همیشگی پایگاه ایترنتی ازدواج در اسلام …. عقد موقت يا صيغه، داراي شرايط زير است: ۱٫ …. ۱ خواندن صیغه و لو به زبان غیر عربی بهر حال لازم است و به طرف مقابل باید معنای …
۲۷ مهر ۱۳۹۰ – (مسأله۲۳۶۳) يک نفر مي تواند براي خواندن صيغه عقد دائم يا غير دائم از طرف زن و مرد … است و لازم هم نيست که وکيل بگيرند امّا بايد لفظي بگويند که معني … شوهر کردن داشته باشد و نيز اگر دختر باکره نباشد ، در صورتي که بکارتش …

[PDF]بررسی ازدواج موقت ازدیدگاه فقه وحقوق

www.sid.ir/fa/VEWSSID/s_pdf/4591395h0103.pdf
باز می گردد. عمده سخن در مورد حلال و یا حرام بودن آن در شریعت مقدس اسلام است. …. لبرهان فی تفسیر القرآنا. ،] …. شرایط صیغه عقد منقطع، همان شرایط صیغه عقد دائم است.
معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام. صیغه از ماده «صوغ» و به معنای ساختن است و در اصطلاح به لفظی که از لفظ دیگر گرفته و درست می شود، صیغه مى گویند. در اصطلاح …
همواره در طول بحث این مطلب را بخاطر داشته باشید که در دین مبین اسلام به صیغه جواز … در صحیح ترمذی صفحه ۷۶۲ همچنین تفسیر قرطبی جلد دوم و نیز صحیحین مسلم و …. ۳- بررسی کامل شرایط جامعه ی زمان ائمه ی اهل بیت ، نشان می دهد امر تعدد زوجات ، امری …
صیغه. · August 17, 2015 ·. سوال: شرایط ازدواج موقت کدامند؟ از نظر اسلام ازدواج چه دائم و … که وکیل بگیرند اما باید لفظی بگویند که معنای “زوّجت” و “قبلت” را بفهماند.

احكام نكاح يا ازدواج و زناشوئى

www.shahroudi.com/Portal.aspx?pid=71253&CaseID=31531
مسأله ۲۳۷۵ يك نفر مى تواند براى خواندن صيغه عقد دائم يا غير دائم از طرف دو نفر … مسأله ۲۳۷۹ اگر در عقد يك حرف غلط خوانده شود كه معنى آنرا عوض كند عقد باطل است. ….. خدا يا پيغمبر شود، يا حكم ضرورى دين يعنى حكمى را كه مسلمانان جزء دين اسلام مى …

شرایط قانونی ازدواج موقت – مجله اینترنتی قانون

www.iranprisons.ir/شرایط-قانونی-ازدواج-موقت/
۴ دی ۱۳۹۳ – در مواردی که زوجین خود یا توسط عاقدین فاقد دفتر صیغه را جاری می کنند و … مطابق قانون در نکاح دختر باکره اعم از منقطع و دائم٬ اجازه ی پدر يا جد پدري …

در عقد غیر دائم نیز علاوه بر رضایت طرفین، بایستی صیغه عقد خوانده شود که این …. همسر دائمى جایز دانسته اید آیا در شرایط اضطرار صیغه زن كافر بدون رضایت همسر جایز …. ازدواج نکرده و در جایی ثبت نشده و اینکه آن دختر باکره نباشد ازدواج موقت کرد ؟ … صیغه و لو به زبان غیر عربی بهر حال لازم است و به طرف مقابل باید معنای ازدواج …

دیدگاه‌ها برای معنی صیغه و شرایط صیغه در اسلام بسته هستند
kingآرشیو ماهانه

مشاهده
close
کانال تلگرام